„Apka Weterana” na HACK YEAH 2020

30.11.2020 11:18
W dniach 27-29 listopada 2020 roku w formule online odbyła się konferencja i hackathon Hack Yeah, czyli wydarzenie skupiające kreatywnych ludzi, którzy hakują rzeczywistość i rozwiązują globalne problemy za pomocą wszelkich posiadanych narzędzi.

Hack Yeah 2020 trwał 40 godzin i tyle czasu uczestnicy mieli na znalezienie rozwiązania potrzebnego do wygrania.

W hackathonie mogli brać udział wszyscy, czyli m.in. programiści, graficy, inżynierowie lub wszyscy pragnący wykazać się kreatywnością. Każdy uczestnik mógł pracować jako samotny wilk lub w zespole do 6 osób. Można było także pracować równolegle dla wielu zespołów.

W tym roku Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni wystawiło zadanie „Aplikacja Weterana”. W Siłach Zbrojnych RP służy ponad 100 000 żołnierzy, a duża część z nich brała udział w misjach poza granicami kraju. Od 1953 roku braliśmy udział w ponad 90 akcjach, w których wzięło udział ponad 115 000 polskich żołnierzy i robotników. Część z nich szczęśliwie wróciła do domu, część straciła tam zdrowie, a jeszcze inni nie wrócili, oddając życie w służbie Ojczyźnie.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Weteranów oraz mając na uwadze rosnące zainteresowanie przedsiębiorców udzielaniem koncesji lub innych świadczeń na usługi i produkty, NCBC we współpracy z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa zainicjowało prace nad aplikacją multimedialną, która ułatwiłaby wyszukiwanie miejsc wspierających Weteranów, dodając je do interaktywnego mapowania, budując jednocześnie całą społeczność.

„Apka Weterana” powinna docelowo posiadać funkcję komunikowania się, czyli wysyłania wiadomości lub publikowania ich w aplikacji. Dla właścicieli firm będzie to narzędzie, z którego skorzystają, aby wyrazić podziękowania za usługę i wspierać środowisko.

Do tej pory do programu przystąpiło wiele firm, ale brak narzędzia do zarządzania zgłoszonymi miejscami. Nowa aplikacja przyczyni się do wsparcia tego procesu w Polsce. Będzie to także nowatorskie rozwiązanie nie tylko w Polsce, ale i na świecie, które przyczyni się do edukacji w zakresie służby zagranicznej żołnierzy Wojska Polskiego, oficerów innych służb oraz pracowników cywilnych.

W zadaniu NCBC nagrodą do wygrania było 15 000 PLN.

Zwycięską drużyną tegorocznej edycji Hack Yeah zostali „Doggers” z Wojskowej Akademii Technicznej – w składzie: plut. pchor. Bartłomiej Pieróg (kapitan zespołu), st. kpr. Emil Mąka i st. kpr. Kacper Prawda. Opracowana przez nich aplikacja „Ścieżka weterana” została oceniona najwyżej w kategorii aplikacji adresowanych do weteranów.

Gratulujemy wygranej!