Polski zespół zwycięzcą TIDE Hackathon 2020

21.02.2020 17:02
Zespół ekspertów z Centrum Projektów Informatycznych (CPI) pokonał ponad 20 zespołów z kilkunastu krajów NATO w jednym z najważniejszych na świecie konkursów projektowo-programistycznych NATO TIDE Hackathon 2020!

Tegoroczna edycja została zorganizowana przez Sojusznicze Dowództwo  ds. Transformacji (ACT). Rywalizacja odbywała się w Monachium w Niemczech przez 4 ostatnie dni, od 17 do 21 lutego br.

Polskę reprezentowały 3 drużyny:

- zwycięską drużynę wystawiło CPI, które jest jednostką podległą pod Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni;

drugi zespół, który zajął wysokie - 3. miejsce składał się ze studentów z Wojskowej Akademii Technicznej.

 

- Jesteśmy zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi z wygranej. Rywalizacja była zacięta i trwała do ostatnich minut konkursu. Powoli dochodzimy do siebie, ponieważ pracowaliśmy też nocami i teraz musimy to odespać - powiedzieli tuż po odebraniu nagrody zwycięzcy z CPI.

 

Rywalizacja międzynarodowych zespołów odbywała się w trzech kategoriach:

- przewidywania kryzysów,

- dynamicznego oznaczania strumieni audio i video,

- ekstrakcji ustrukturyzowanych danych z dokumentów.

Zespół z CPI zwyciężył w kategorii dynamicznego oznaczania strumieni audio i video oraz okazał się najlepszy w całym  konkursie.

Uczestnicy tegorocznego TIDE Hackathon musieli się wykazać pomysłowością i niekonwencjonalnym podejściem do rozwiązywania zadań. Zespoły musiały skoncentrować się na różnych aspektach uczenia maszynowego (machine learning). Stosując narzędzia open source miały dokonać ekstrakcji oraz wizualizacji informacji, które poprawią interoperacyjność między różnymi modelami uczenia maszynowego, narzędziami, rozwiązaniami i procesami.

W nagrodę zwycięskie zespoły wezmą też udział w pracach NATO TIDE Sprint w Sztokholmie 

Konkurs Tide Hackathon organizowany jest od 2016 r. Biorą w nim udział międzynarodowe zespoły projektantów i programistów z instytucji wojskowych, środowisk akademickich i firm komercyjnych.

Tegoroczny sukces Polaków jest już kolejnym z rzędu. Zespoły znad Wisły już po raz trzeci zajmują pierwsze miejsce na podium.