Żołnierze COC rozpoczęli cyber ćwiczenia w ramach Dragon-19

21.06.2019 10:19
W Centrum Operacji Cybernetycznych rozpoczęło się polsko – amerykańskie ćwiczenie, w którym biorą udział przedstawiciele Gwardii Narodowej USA ze stanów Maryland i Illinois. Ćwiczenie cyber odbywa się w ramach największego w tym roku ćwiczenia wojsk Dragon-19.

Przedstawicielami National Guard stanu Maryland dowodzi ppłk Rose Calarrudo, stanu Illinois – mjr Ronald Rapp, a żołnierzami COC – ppłk Grzegorz Sołtysiak.

Celem ćwiczeń jest budowanie zdolności do prowadzenia operacji połączonych w cyberprzestrzeni. W ramach DRAGON-19 przeprowadzone będą operacje ofensywne i defensywne w specjalnie przygotowanym do tego celu rozbudowanym polu ćwiczebnym – cyber range, w którym odwzorowano środowisko teleinformatyczne.

Łącznie w ćwiczeniach DRAGON-19 w tym roku bierze udział ok. 18 000 żołnierzy i 2 500 jednostek sprzętu wojskowego. Manewry są jednym z najważniejszych elementów budowania potencjału odstraszania oraz obrony w ujęciu krajowym oraz sojuszniczym. Ich głównym celem jest utrzymanie kompatybilności operacyjnej Sił Zbrojnych państw członkowskich i partnerskich NATO na rok 2019. Ćwiczenie odbywa się na terytorium całej Polski, a wojska działają na ziemi, w powietrzu, na wodzie oraz w cyberprzestrzeni.

Centrum Operacji Cybernetycznych jest jednostką podległą NCBC. Żołnierze Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni ćwiczą także na poligonie w Drawsku Pomorskim, gdzie odbywa się centralna część ćwiczeń w ramach DRAGON-19.