(NIE)Bezpieczni w cyberprzestrzeni

07.03.2019 18:12
– Coraz częściej możemy zauważyć, że w cyberprzestrzeni działają wyspecjalizowane grupy hackerów, które dysponują zarówno wiedzą, motywacją, jak i środkami niezbędnymi do prowadzenia operacji – powiedział płk Karol Molenda podczas konferencji poświęconej aspektom związanym z cyberbezpieczeństwem.

W czwartek w Warszawie, pod patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka odbyła się konferencja z cyklu ITechDay. W spotkaniu, którego organizatorem jest Warszawska Grupa Użytkowników i Specjalistów Windows (WGUiSW), uczestniczył płk Karol Molenda, pełnomocnik MON ds. utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni (WOC).

Tematami tegorocznej edycji spotkania administratorów, inżynierów, architektów i kadry zarządzającej IT z polskich i międzynarodowych firm oraz przedstawicieli instytucji państwowych, w tym jednostek i komórek organizacyjnych resortu obrony narodowej odpowiedzialnych za informatyzację polskiej armii były m. in.:

  • rozwiązania chmury publicznej i prywatnej,
  • aspekty gromadzenia i bezpiecznego przechowywania danych,
  • zapewnienie wysokiej dostępności,
  • automatyzacja zadań w środowiskach IT,
  • analiza i ocena zabezpieczeń infrastruktury IT.

Reprezentujący resort obrony narodowej płk Karol Molenda, który do końca czerwca przedstawi koncepcję tworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni, zaprezentował podczas spotkania najważniejsze aspekty dotyczące bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni w wykładzie pt. (NIE)Bezpieczni w cyberprzestrzeni.

- Cyberprzestrzeń to kolejna domena prowadzenia operacji wojskowych, jedyna stworzona wyłącznie przez człowieka. Często jest mylona z internetem, ale jest to nieuprawnione,  gdyż w dostępnej nam sieci pracuje jedynie pewien odsetek wszystkich urządzeń teleinformatycznych – mówił podczas spotkania płk Molenda. - Dlaczego mają miejsce incydenty? Bo cyberprzestrzeń nie ma granic, których można bronić, a nigdy nie wiadomo, kto stoi po drugiej stronie komputera – dodał.

Pełnomocnik MON ds. utworzenia WOC przedstawił kilka zasad, jak być bezpiecznym w cyberprzestrzeni. - Instaluj na bieżąco aktualizacje oprogramowania, używaj unikalnych i silnych haseł, używaj oprogramowania antywirusowego pomimo znanego w świecie IT hasła „Antivirus is dead”, korzystaj z urządzeń bezpieczeństwa sieciowego, korzystaj z VPN czy szyfrowania dysków i nośników danych – podkreślał w swoim wystąpieniu. 

Ministerstwo Obrony Narodowej realizuje kompleksowy program rozbudowy i wzmocnienia potencjału w zakresie cyberbezpieczeństwa. W lutym Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej powołał pełnomocnika do spraw utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni, którym został  pułkownik Karol Molenda. Pełnomocnik do końca czerwca przedstawi koncepcję tworzenia wojsk uwzględniającą ich charakter prawny, struktury i zasady działania, katalog wymaganych zdolności, zasady współdziałania z poszczególnymi rodzajami Sił Zbrojnych RP oraz harmonogram formowania i osiągania gotowości operacyjnej.