Rusza Legia Akademicka. Wojsko Polskie potrzebuje młodych i zdolnych ludzi

28.02.2019 15:22
- Dziś w Akademii Sztuki Wojennej rozpoczynacie wojskowe szkolenie, które będzie dla Was zarówno nowym doświadczeniem, ciekawą przygodą, ale także możliwością zdobycia nowych kwalifikacji, uzyskania stopnia wojskowego i praktycznym testem, czy warto w przyszłości podjąć się czynnej służby wojskowej - napisał w liście do uczestników inauguracji szkolenia w ramach legii akademickiej Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

W czwartek 28 lutego br. w  Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja szkolenia wojskowego studentów, które odbywa się w ramach programu  Legia Akademicka. Ministra obrony narodowej na uroczystości reprezentował Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu.

- Zachęcając Was już teraz do kontynuacji Waszych karier w Wojsku Polskim, dziękuję Wam za podjęcie decyzji o wstąpieniu do Legii Akademickiej. Życzę satysfakcji z rozpoczynanego szkolenia, spełnienia zawodowych ambicji oraz pomyślności na przyszłość - napisał minister Błaszczak.

- Chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy przez ostatni rok pracowali nad tym, aby program Legii Akademickiej rozwijał się, aby był lepiej ukierunkowany na oczekiwania studentów. Wierzę w to, że rozpoczęta dziś kolejna edycja programu będzie jeszcze bardziej wartościowa, nie tylko z punktu widzenia przyszłych żołnierzy, ale także atrakcyjna dla wszystkich uczestników – mówił  wiceminister Zdzikot.

Sekretarz stanu w MON, Tomasz Zdzikot poinformował również o planach integracji szkolenia w ramach Legii Akademickiej z programem CYBER.MI.PL. - Chcemy aby program Legia Akademicka zazębiał się i przenikał bardziej z programem zainaugurowanym przez ministerstwo obrony narodowej w lutym tego roku. To jest program związany z podnoszeniem zdolności resortu obrony narodowej i Wojska Polskiego do działań w cyberprzestrzeni. Dlatego już od tego roku, szkolenie w ramach Legii Akademickiej będzie rozbudowane o komponent związany z cyberbezpieczeństwa. (...) Będzie to szkolenie atrakcyjne, które będzie dawało konkretne kompetencje - powiedział wiceminister Zdzikot.

Po zakończeniu inauguracji studenci rozpoczęli zajęcia. Szkolenie w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie rozpoczęło dziś w sumie 180 studentów.

***

Legia Akademicka to  jedno z rozwiązań, którego głównym celem jest odbudowa rezerw osobowych. Dzięki zawartemu porozumieniu organizatorem części teoretycznej ochotniczego szkolenia studentów, obejmującej m.in. przedmioty z  zakresu obronności i wiedzy wojskowej będzie rektor uczelni, w której realizowany będzie proces szkolenia wojskowego.

Po zaliczeniu części teoretycznej student ochotnik otrzyma kartę powołania na ćwiczenia wojskowe – część praktyczną programu, która będzie realizowana w wytypowanych jednostkach wojskowych czy ośrodkach szkoleniowych Sił Zbrojnych RP podczas przerwy wakacyjnej.

Program realizowany jest przez Ministerstwo Obrony Narodowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pilotażowa edycja, w której udział wzięło przeszło 3400 studentów cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

W grudniu ubiegłego roku w odpowiedzi na oczekiwania środowisk akademickich podpisani porozumienie w sprawie kontynuacji programu. Porozumienie zapewnia kontynuację programu w kolejnych latach, co najmniej do 2021 r. W tegorocznej edycji programu zajęcia mogą prowadzić również uczelnie niepubliczne.